ZETApress

hírportál

KÖZÉP a Műcsarnokban

KÖZÉP a MűcsarnokbanA tegnapi Kontroll után a BME Középület-tervezési Tanszék 70 éve című kiállítása nyílik ma délután 17 órakor. Az október 22-én szombatig látható tárlatot prof. dr. Józsa János, a BMGE rektora és Mácsai Pál színművész, az Örkény Színház direktora nyitja meg. Kurátor: Somogyi Krisztina ? derült ki a sajtóbejáráson.

Mi az, hogy KÖZÉP? ? A hetven éve alapított Középület-tervezési Tanszékre így utalnak az egyetemisták, az építészek ezen a néven emlegetik a magyar építészoktatás meghatározó műhelyét. A KÖZÉP ugyanakkor egy olyan egyensúlyi helyzet keresése is, amely párbeszédet teremthet építész és megbízója, készítője, használója között, illetve attitűd is, amely a művészi, mérnöki és társadalmi szándékok között arányosságra törekszik.

Hogy mi a középület és mi nem, az pontosan nem határozható meg! ? olvasható a 12 évvel ezelőtt megjelent Középületek című vaskos tankönyv előszavában. Ez az állítás nem bizonytalanságból ered, hanem az értelmezhetőség sokféleségéből, a középületekről való gondolkodás nyitottságából és a világ, így az épített környezet állandó változásából következik. A KÖZÉP kiállítás alapvetése, hogy a középületek fogalmát a közös használat, közös emlékezet, közös identitás és közös építés felől értelmezi. A hangsúlyt arra a viszonyra teszi, ami az ember és az épített környezet között kialakul, így jelezve, hogy az építészet komplex módon szolgálja az életet, ezért közügy.

A BME Középület-tervezési Tanszékéknek hetven éves fennállását tehát elsődlegesen nem történeti irányból, hanem a jelen felől, tematikusan közelítik meg, és nem csak a szakmához szólóan kívánnak az építészettel foglalkozni. A kiállításon a tanszéken tanító építészek által tervezett, a 2000-es évek után elkészült harminc alkotás ad képet arról, hogy mit és hogyan gondolnak az építészet közösségi szerepéről. A kiállítás egyben közösségi platform is. Arra invitál, hogy a legfiatalabb építészgeneráció is kirakja saját munkáit és rajzait, hogy a középülettel kapcsolatos párbeszéd az egyetemről a kiállítás terébe áthelyezett konzultációs asztal mellett folytatódjon, és reméljük, hogy a hónap során sokan akarnak majd az építészetről közvetlen közelségben beszélgetni velünk.

Az évforduló kapcsán keresik a kapcsolatot az elmúlt évtizedekben a tanszéken végzett építészekkel: nagy mesterekkel és kevéssé ismert építészekkel egyaránt. Az ALUMNI gyűjtése elindult! A kiállításon és a szeptemberben induló új online felületen várják mindazok jelentkezését, regisztrációját, akik a tanszéken védték meg diplomájukat. Kiállítók, előadók és beszélgetőtársak: Balázs Mihály, Cságoly Ferenc, Fejérdy Péter, Karácsony Tamás, Kaszás Károly, Klobusovszki Péter, Kemes Balázs, Major György, Marosi Bálint, Radványi György, Schrammel Zoltán, Sugár Péter, Szabó Levente, Vannay Miklós.

Szóljon hozzá!