ZETApress

hírportál

Fasori Neumann-relikviák

Öt alkalommal lehet megnézni a Neumann-család relikviáit a publikumnak a Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében – tudatták sajtósaik.

A Neumann János születésének 120. évfordulóját köszöntő #neumann120 jubileumi év keretében a digitális számítógépek működési elveit kidolgozó tudós szülői és nagyszülői házának képzőművészeti és iparművészeti értékkel bíró műtárgyait mutatják be a Neumann-miliő emlékkiállításon. A számos unikális ritkaságot rejtő kollekciót  április végéig öt alkalommal tekintheti meg a nagyközönség, méghozzá Neumann egykori alma materében, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében. A tárlaton festmények, grafikák, fotók, bútorok, tárgyak, egymással összefüggő rendszere mutatja be a századforduló nagypolgári családjának művészetpártoló szellemiségét – az enteriőrt a Neumann Társaság friss tablósora egészíti ki a világhírű tudós pályájáról.

Méltó helyen, Neumann János egykori iskolájában, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban nyílt meg tegnap a Neumann Társaság által rendezett kiállítás – amelynek célja megmutatni azt a művészettel és kultúrával átitatott szellemi közeget, amelyből elindult a XX. század legnagyobb matematikusa – és megvilágítani, hogy a rekonstruált tárgyi és szellemi környezet hogyan járulhatott hozzá a zsenialitás kiteljesedéséhez. Az ünnepélyes megnyitón Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester és Kroó Norbert is köszöntötte a résztvevőket, s benne az akadémikus számos személyes emlékkel idézte meg Neumann hatását tudós ismerőseire.

A megnyitón a Neumann Társaság és Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium vezetése mellett a kecskeméti Neumann Egyetem, az Óbudai Egyetem Neumann Kar és a SERCO Informatika Zrt. vezetése is megerősítette elkötelezettségét Neumann János örökségének ápolása mellett.

A festmények és relikviák Selmeczi György belsőépítész gyűjteményéből származnak, az ő kutatásai alapján ismerhetjük meg a művészetpártoló Neumann-család világát. A gimnázium dísztermében elhelyezett tárlókban Neumann János szülői és nagyszülői házából származó, iparművészeti értékű, eredeti relikviák mellett a Neumann Társaság szegedi informatikatörténeti kiállításán szereplő dokumentumok nemesmásolatai is megtekinthetők. Az enteriőr-kiállításmegnyitó mellett az emlékév vándorkiállítása is debütál: a résztvevők elsőként tekinthetik meg a Neumann János életét és életművét bemutató tablósorozatot, mielőtt az országjáró útjára indul.

A kiállításon első alkalommal kerülhet Kunwald Cézár festőművész Rátz tanár úr portréja Neumann nagyszüleinek ugyancsak általa festett olajportréi mellé. Ez az együttállás azért különleges, mert a kor egyik legkiválóbb tanintézetének számító Fasori Gimnáziumban tanító, a matematika hazai oktatásának megreformálását kidolgozó Rátz László (1863-1930) hívta fel a Neumann szülők figyelmét János különleges matematikai képességére, és rendszeresen különórákat is adott az ifjú diáknak. A tárlat másik érdekessége Neumann János nagynénje, Kann Lilyke gyermekkori portréjának restaurált változata: a nagyméretű ülő portré Tornai Gyula festőművész egyik kiemelkedően szép alkotása, amelyet egy pazar rokokó keret tesz egységes kompozícióvá.

A Neumann-miliő emlékkiállítás látogatói a festmények mellett a Neumann-család személyes tárgyaiból, bútoraiból fennmaradt tárgyakat, köztük egy, a Bajcsy-Zsilinszky úti szülői házból származó vitrinasztalt is megtekinthetnek.

A Neumann-miliő emlékkiállítást öt alkalommal lehet még nyilvánosan megtekinteni a titkarsag@fasori.hu emailcímen történő előzetes regisztrációt követően: március 31-én, április 14-én és 21-én péntekente 08 és 15 óra között, valamint április 15-én és 22-én szombatokon 08 és 12 óra között.

A Neumann-életművet bemutató tablósorozat vándorútján ezt követően a budapesti BSZMC Neumann János Informatikai Technikumban lesz megtekinthető, majd a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat keretében az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán. Az év folyamán több vidéki városban is látható lesz, úgymint Tatabánya, Balassagyarmat, Szombathely, Eger, Veszprém – Neumann nevét viselő iskolákban és egyéb oktatási, művelődési intézményekben.

Az idei Neumann 120 emlékév kapcsán a Neumann Társaság egy dedikált honlapot indított, amely idekattintva érhető el. Ezen az oldalon minden fontos információ megtalálható a 2023-as emlékév kapcsán zajló eseményekről (versenyek, pályázatok, kiállítások, díjátadók, konferenciák és emlékfaültetés), a Kaleidoszkóp menüpont alatt pedig Neumann János életéből fennmaradt vizuális emlékeket lehet böngészni.

A Neumann Társaság

A Számítógép-tudományi Társaság a legnagyobb múltra visszatekintő hazai informatikai szervezet. 1968-as megalapítása óta kiemelkedő szerepet vállal a digitális esélyegyenlőség megteremtésében. Tevékenységei között kiemelt az informatikai tehetséggondozás, melynek jegyében évtizedek óta főszervezője a Nemes Tihamér Versenyeknek és az Országos Grafikus Programozási Versenynek, illetve felkészítője a diákolimpiákra utazó csapatoknak (IOI, CEOI, EGOI, eJOI, IIOT). A nemzetközi bizonyítványt nyújtó ECDL/ICDL vizsgarendszer meghonosítója és működtetője. A szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Múzeum alapítója és fenntartója. A társaság célja, hogy a digitális világ GPS-eként segítse a tájékozódást az információs társadalom világában.

Szóljon hozzá!