ZETApress

hírportál

Tápiószelei fejlesztés

4,65 milliárd forintos gyárfejlesztést jelentett be a Ganz. A 145 éves vállalat forgógép gyártásának modernizálásával a megújulóenergia-szektort kívánja kiszolgálni – tudatták sajtósaik. Összesen 12 millió euró értékű technológiafejlesztési célú beruházást indított forgógép üzletágában a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft.

A Rotating Machine 2.0 nevű fejlesztési programnak köszönhetően elsősorban a gyártás során használt eszközöket és berendezéseket újítják fel, valamint a teljes gépállomány korszerűsítésére is sor kerül. A fejlesztések célja a gyár modern gyártóüzemmé alakítása, melyet a Ganz hosszútávú stratégiájának megfelelően végeznek el annak érdekében, hogy a megújulóenergia-szektort az eddigieknél jobban ki tudják szolgálni.

A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. tápiószelei gyáregységében 2020-ban indította újra a termelést, és mára a társaság széleskörű gyártói tevékenységének köszönhetően az általa gyártott transzformátorok és forgógépek minden iparágban megtalálhatók. Idén pedig egy 12 millió euró (4,65 milliárd forint) értékű fejlesztéssel folytatja forgógépgyárának fejlesztését a vállalat, melynek keretében az üzem gyártóeszközeinek és gépeinek korszerűsítésére kerül sor.

Korábban a Ganz az atomenergia-szektor megrendeléseinek kiszolgálására, valamint az energiaszektorból érkező szervizelési és felújítási megbízásokra fókuszált. A gyártás négy évvel ezelőtti újraindítását követően azonban a hangsúly a megújulóenergia-szektor igényeinek kielégítésére helyeződött át a vállalat, elsődlegesen a vízenergia termeléséhez és energiatároláshoz szükséges megoldásokkal.

2023 végén a kisebb korszerűsítési munkálatok már elkezdődtek, a következő hónapokban pedig a nagyobb volumenű fejlesztések is elindulnak. A teljes beruházás várhatóan két éven belül fejeződik be. A beruházási programnak köszönhetően az elkövetkező időszakban a Ganz a Forgógép üzletág megrendelésállományának jelentős növekedését várja, az árbevétel pedig három éven belül megháromszorozódhat az üzleti tervek szerint. Ezzel párhuzamosan a vállalat megduplázza az üzletágban dolgozó munkatársak számát is.

Az utóbbi években a Ganz kiemelkedő eredményeket ért el mind Magyarországon, mind a nemzetközi piacokon, amit elsősorban a magas szintű mérnöki tudással rendelkező munkatársainknak és egyedi megoldásainknak köszönhetünk. A Rotating Machine 2.0 fejlesztési program révén korszerű eszközök és berendezések alkalmazásával tovább javítjuk az üzletág gyártási folyamatok minőségét és hatékonyságát – emelte ki Jan Prins, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.

2020 után, a reorganizációt követően a vállalat mindhárom üzletágában jelentős fejlődést tudott felmutatni. A Ganz 2022-ben hozta létre az Intelligent Solutions monitoring rendszert, amely lehetővé teszi a transzformátorok állapotának folyamatos figyelését. Később ezt az innovatív rendszert előzetes piackutatásuk eredménye miatt a Forgógép üzletágra is kiterjesztették. Az intelligens állapotfigyelő technológia képes ellátni a forgógépek folyamatos, digitális felügyeletét. Az úttörő fejlesztés hozzájárul az ellátásbiztonság javításához, amellyel garantálható, hogy az akár 30-40 éves élettartammal rendelkező villamos gépek folyamatosan, megbízhatóan és biztonságosan működjenek.

Az intelligens megoldások fejlesztése és szolgáltatói portfóliónk bővítése után a korszerűsítésre irányuló fejlesztésekkel újabb fontos lépést teszünk azért, hogy a Ganz világszinten is a nehézipar digitalizációs törekvéseinek élvonalában tartozzon, és erős nemzetközi márkaként ne csak gyártója, hanem szolgáltatója legyen a transzformátor- és forgógép-piacnak – tette hozzá Flösser Bence, a Ganz Forgógép üzletág mérnöki irodájának vezetője.

A vállalat az elmúlt években jelentősen növelni tudta az üzletág forgalmát a hazai és európai piacon egyaránt motorok és generátorok gyártásával. 2023 utolsó negyedévében több jelentős külföldi megrendelés érkezett az újrahasznosító-, cement- és acéliparban tevékenykedő nemzetközi vállalatoktól, illetve a speciális, egyedi gépgyártást igénylő társaságoktól is. A Ganz gyáraiból kikerülő nehézgépeket Európa legtöbb országában és

Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft.

A kft. 2020-ban alakult, és miután a CG Electric Systems Hungary Zrt.-vel szemben 2020 júliusában felszámolási eljárás indult, a társaság nyilvános aukció keretében megvásárolta a tápiószelei Ganz-gyárat és az ahhoz tartozó eszközállományt, továbbá munkaszerződéseket kötött a társaság közel 300 korábbi munkavállalójával. A reorganizáció eredményeként, a vállalat megerősödve, több mint 15 év után újra 100%-ban magyar tulajdonba került. A társaság a tápiószelei gyárban egyedi nagyfeszültségű villamos berendezések, így transzformátorok, motorok és generátorok gyártását végzi, illetve ehhez kapcsolódó szervíz tevékenységeket is biztosít az ügyfelei számára. A vállalat 400-nál több munkavállalót foglalkoztat, ezáltal a régió egyik legjelentősebb munkaadója.

Szóljon hozzá!