Atlétika augusztusban

A 10. Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj 2020. augusztus 19-én szerdán lesz Székesfehérváron a Bregyó-közi Regionális Atlétikai Centrumban – tudtuk meg a délelőtti sajtótájékoztatón az Új Hidegkuti Nándor Stadion Sajtóközpontjában. Fotóink Vigh Alex felvételei.

Idén 10. alkalommal rendezzük meg a Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjat, mely ez évtől kezdve a Wold Athletics Continental Tour (WACT) Gold-sorozat része – mondta el Gyulai Márton versenyigazgató, Deutsch Péter, a Szervezőbizottság elnöke, Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere és Spiriev Attila, a verseny sportigazgatója.

A Gold-sorozatról

Négy kontinens tíz városában terveztek arany minősítésű atlétikai versenyt rendezni idén, az úgynevezett World Athletics Continental Tour részeként, köztük a Gyulai István Memorialt Székesfehérváron. Bár a COVID-19 járvány miatt az eredeti naptár jelentősen átalakult, a csúsztatott szezonban a sorozat majdnem mindegyik versenyét új időpontban megrendezik.

A globális atlétikai versenyrendszerben a szabadtéri meghívásos versenyeket a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (World Athletics) hét kategóriába sorolta be. Ezek közül a Diamond League (Gyémánt Liga) az első, utána pedig a WACT Gold, Silver, illetve Bronze versenyek jönnek a sorban. Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke elmondta, hogy a versenysorozat megteremtésének célja volt, hogy több versenyt, valamint további bevételi lehetőséget biztosítsanak az atlétáknak.

Nagy büszkeség, hogy a Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj, amely tíz évvel ezelőtt az 5. kategóriában volt, fokozatosan emelkedve a ranglétrán, 2020-ban bekerült a WACT Gold kategóriába, azaz a világ 2. legerősebb kategóriájú versenyeinek egyike.

A Nagydíjon valaha indult sportolók szereplése a tavalyi dohai vb-n

A tavalyi világbajnokságon 46 érmet szereztek a Gyulai István Memorialon indult atléták. Az Atlétikai Magyar Nagydíjon legalább egyszer indult atléták 19 aranyérmet szereztek az október 6-án zárult, katari világbajnokságon. A dobogó legmagasabb fokára 16-an állhattak, közülük 11 egyéni világbajnoki címet szerzett és 19 aranyérem fűződik nevükhöz. Íme itteni eredményeik:

Christian Coleman, 100 m és 4×100 m 2019/200 m-1., versenycsúcs (MR)
Justin Gatiin, 200 m 4×100 m 2017/100 m-1.
Michael Rodgers, 4×100 m 2016/100 m-3.
Steven Gardiner, 400 m 2015, 2017, 2019/400 m-l., MR
Michael Cherry, ffi 4×400 m és mix 4×400 m 2018/400 m-3.
Muktar Edris, 5000 m 2019/3000 m-2.
Grant Holloway, 110 m gát 2019/110 m gát-1.
Mutaz Essa Barshim, magas 2015/1. + DrSpBoTr., 2018/1.+ DrSpBoTr., MR
Christian Taylor, hármas 2011, 2012, 2018, 2019-1., 19/DrSpBoTr., MR
Dániel Stahl, diszkosz 2019/1., 2018/4.
Pawel Fajdek, kalapács 2015, 2016, 2017, 2019/1., 2018/2., MR
Salwa Eid Naser, 400 m 2019/400 m-1.
Phyllis Francis, női 4×400 m 2018, 2019/400 m-2.
Nia Ali, 100 m gát 2016/1., 2011/2., 2019/2., 2014/4., 2017/7.
Dalilah Muhammad, 400 m gát és női 4×400 m 2013/1., 2018/2., 2017/3. (400 m gát)
Courtney Okolo, mix 4×400 m 2017/2., 2018/4. (400 m).

A világbajnoki címeken kívül 12 gyulais atléta állhatott a világbajnoki dobogó 2. fokára, köztük 10 egyéni ezüstérmes, valamint 14 sportoló végzett a 3. helyen, köztük 8 egyéni bronzérmet szerzett.

Dohában összesen 39 olyan atléta szerzett 46 érmet (benne 29 egyéni számban), akik az elmúlt kilenc évben – 2011-2019 között – hazánkban jártak és rajthoz álltak a Gyulai István Memorialon. A vb-n az Atlétikai Magyar Nagydíjon indulók közül 4-8. helyezést 38-an értek el, az 1-8. helyen 67-en végeztek.

Tavaly 17 nemzetközi szám került megrendezésre a Gyulai István Memorialon, Székesfehérváron. 10 olyan atléta versenyzett nálunk abban az évben, aki később Dohában aranyérmet szerzett (benne 9 egyéni világbajnok). 14 számban indult olyan atléta, aki később Dohában vb-érmet nyert. A világbajnokság 6 egyéni versenyszámában legalább két későbbi dohai érmes indult nálunk.

Hagyományos versenyre kerül majd sor, ugyanakkor bizonyos korlátozásokat kénytelenek tenni, így például nem lesznek 400 méternél hosszabb futószámok. Ennek a Nemzetközi Atlétikai Szövetség szabályozása az oka: a WA olyan ajánlások elfogadása esetén engedélyezi azokat, amiket a magyar szervezők nem akarnak megtenni a viadal komolyságának megőrzése érdekében. Példaként hozták fel, hogy az egyik ajánlás szerint hendikeppel kellene elindítani a futókat, s ha előzésre kerül sor, szájmaszkot kellene felvenniük.

Apropó, maszkhasználat! Sajnos a délelőtti sajtótájékoztató résztvevői korántsem vigyáztak egymásra, nem tartották be az előírt szociális távolságot. Mint fenti fotóinkon is látszik, a második sorban dogozó lelkes fotóriporter maszk nélkül liheg az előtte maszkban ülő újságíró nyakába. Csak meg ne fertőzze szegényt!

A tervezett versenyszámok, férfiak: 100 m, 200 m, 400 m sík, 110 m gát, hármasugrás, diszkoszvetés, kalapácsvetés; nők: 200 m, 400 m sík, 100 m, 400 m gát, távolugrás, kalapácsvetés. Már visszaigazolták részvételüket:

Dalilah Muhammad, akit 2019-ben a világ legjobb atlétanőjének választották; 400 m gátfutásban olimpiai és világbajnoki címvédő, tavaly két világcsúcsot futott.

Christian Taylor, a hármasugrás kétszeres olimpiai és négyszeres világbajnoka.

Steven Gardiner, a 400 méteres síkfutás világbajnoki címvédője.

Pawel Fajdek, négyszeres kalapácsvető világbajnok, akinek a skalpjára többek között Pars Krisztián 2012-es olimpiai bajnokunk és Halász Bence 2019-es világbajnoki bronzosunk vadászik.

Két kalapácsvetőnkön kívül a magyar atléták részvétele a pillanatnyi formájuktól függ majd. Mint Spiriev sportigazgató kérdésemre elmondta, az augusztus 8-9-ei országos bajnokság akár válogató is lehet a 19-ei Nagydíjon való indulásukhoz.