A teremtés a MŰPÁ-ban
Remény és életigenlés a színpadon – újévi hangverseny a MŰPÁ-ban. Hosszú évek óta hagyomány, hogy a MŰPA Haydn-hangversennyel köszönti az újesztendőt – tudatta a MŰPA Kommunikáció.
Idén sem lesz ez másként, január első napján ezúttal is a zeneszerző ikonikus alkotása, A teremtés csendül fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, a nézők pedig a MŰPA Home Live közvetítéssorozatnak köszönhetően élőben, online kísérhetik figyelemmel a koncertet. Ez alkalommal Farkas Róbert kiváló fiatal karmester dirigálja a Magyar Állami Operaház Zenekarát és a Magyar Rádió Énekkarát, míg szólistaként Baráth Emőke, David Fischer és Sebestyén Miklós lép színpadra a produkcióban.
A napokban egy sok szempontból rendhagyó, számos kihívást tartogató évet hagyunk magunk mögött, így most minden eddiginél lényegesebb, hogy az új esztendőt derűsen, reménnyel telve, bizakodva indítsuk. Ebben segíthet a MŰPA sok évre visszanyúló tradíciója, az újévi Haydn-hangverseny, amelyen a zeneszerző grandiózus alkotásából, a megzenésített genezistörténetből meríthetünk erőt az előttünk álló időszakra. A MŰPA visszatérő nézői már tudhatják, hogy az intézmény évindító koncertjének sajátossága, hogy egyszerre érvényesül benne a megnyugtató állandóság és tartogat izgalmas újdonságokat: a mű örök, de – köszönhetően az alkotás kiapadhatatlan sokféleségének, valamint az újonnan csatlakozó művészeknek és együtteseknek – minden alkalommal más és más arcát mutatja. Hiszen minden évben más énekesek, zenekarok és kórusok tolmácsolásában csodálkozhatunk rá Joseph Haydn művének újabb és újabb mozzanataira és megkapó részleteire.
Ahogyan az a remekművekkel lenni szokott, A teremtés is többféle értelmezésre ad lehetőséget, és rétegzettségénél fogva több szinten élvezhető a befogadók számára: az isteni alkotómunka megjelenítése, a játékos könnyedséget és komolyságot egyaránt megmutatni képes zeneszerzői lelemény mind mind megérinti a hallgatóságot. A bibliai eredetű, de van Swieten báró által írt szöveggel hallható mű ráadásul teljes mértékben az életigenlés zenéje, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy az általa közvetített világkép optimista és derűs. Márpedig az új esztendő kezdetén, 2021 első napján éppen erre van a legnagyobb szükségünk: egy olyan, művészettel teli élményre, amely nemcsak segít felismerni és befogadni a jót, de hitet és reményt adhat a folytatáshoz, és erővel tölt fel, hogy megbirkózzunk az élet kihívásaival. A produkció három szólistája, a nemzetközi operaszíntéren is szép sikert arató Baráth Emőke, David Fischer és Sebestyén Miklós a biztosíték a világszínvonalú előadásra. A koncerten a Magyar Rádió Énekkara és a Magyar Állami Operaház Zenekara működik közre, a pandémia miatti korlátozások idén nem teszik lehetővé, hogy a hagyományokhoz híven Fischer Ádám vezényelje a hangversenyt, így ebben az esztendőben a karmesteri pulpituson a nagyszerű fiatal dirigens, Farkas Róbert áll majd.
Újévi hangverseny – MŰPA Home Live Haydn: A teremtés 2021. január 1-jén pénteken 19:30-tól 22 óráig szünet nélkül. Közreműködik: Baráth Emőke, David Fischer, Sebestyén Miklós, Szokos Augustin, Balog Endre, a Magyar Rádió Énekkara (karigazgató: Pad Zoltán) és a Magyar Állami Operaház Zenekara. Vezényel: Farkas Róbert.
MŰPA
A MŰPA Magyarország egyik legismertebb kulturális márkája és egyik legmodernebb kulturális intézménye, mely egyedülálló módon fogja össze a különböző művészeti ágakat: helyet ad komoly- kortárs, könnyű-, jazz- és világzenének, operának, új cirkusznak, táncnak, irodalomnak, filmnek egyaránt. A MŰPÁ-t 2005-ben azért hívták életre, hogy magas színvonalú, minőségi kulturális eseményeket nyújtson széles és igen változatos közönség számára különböző műfajokban. Az intézmény alapvető feladata – a hazai és európai művészeti hagyományok tiszteletben tartásával – az új irányok és irányzatok bemutatása és közérthetővé tétele, úgy az ínyenc, mint a szélesebb közönség számára is befogadható, magas szintű élmény megteremtése.
A MŰPA a hazai és nemzetközi élvonalba tartozó művészek előadásain túl új művek létrehozását kezdeményezi és támogatja. Kiemelt szerepet játszik a nemzetközi kulturális kapcsolatok ápolásában, a hazai kulturális célok megvalósításában, illetve a magyar előadóművészek nemzetközi megismertetésében. Tevékenysége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a jövő nemzedékének fiataljai is egyre szélesebb körben váljanak tudatos kultúrafogyasztó felnőttekké. Mindezt inspiráló, párbeszédet generáló, kérdéseket felvető művészeti eseményekkel és szolgáltatásokkal, az élményre, kreativitásra és interakcióra építő újszerű programok bemutatásával teszi.