Mozipremierek Filmpikniken
A 91 éves Hildebrand István operatőr-legendával is találkozhat a közönség. Az I. Veszprém-Balaton Filmpikniken premier előtt láthatja a közönség Buvári Tamás: Magdolna című filmjét, mely az 1945-ben meggyilkolt Bódi Magdi két drámai napján keresztül szeretetről, szolidaritásról és egy lány emberfeletti küzdelméről mesél.
Bara Margit, Básti Lajos, Szirtes Ádám és Kállai Ferenc főszereplésével az egyik legelső színes-szélesvásznú magyar film, Marton Endre: Katonazene című alkotása restaurált verziójának mozipremierje is a szeptember 3-5-e között tartó ingyenes rendezvényen lesz. A közönség a tervek szerint találkozhat majd a film operatőrével, a 91 éves Hildebrand Istvánnal, aki a Filmpikniken szereplő ikonikus A pogány Madonna című klasszikust is jegyzi. A vetítés után Bujtor István özvegyével és fiával Till Attila beszélget majd.
Szeptember 4-én 15:45-kor a balatonfüredi Balaton moziban a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum bemutatójaként tarják az egyik legelső színes-szélesvásznú magyar film, Marton Endre 1961-ben készült Katonazene című alkotása restaurált verziójának mozipremierjét. A bemutató előtt köszöntjük a filmet fényképező, immár 91 éves Kossuth-díjas Hildebrand Istvánt, aki olyan klasszikusok operatőre volt, mint A kőszívű ember fiai, az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, a Psyché vagy a Piknik programjában is szereplő A pogány Madonna.
A filmben olyan színészóriások lesznek láthatóak – a Nemzeti Filmintézet által a Filmarchívum Nemzeti Filmdigitalizálási és Filmrestaurálási Programjának keretében végzett értékmentő munkának köszönhetően – tökéletes kép- és hangminőségben nagy-vásznon, mint Bara Margit, Básti Lajos, Szirtes Ádám és Kállai Ferenc. A vetítés után erről beszélgetünk a Filmarchívum munkatársaival, köztük Rádoly György igazgatóval.
– Marton Endre ritkán látható filmje a magyar filmművészet egyik titkos kincse, igazi felfedezésre váró gyöngyszeme. Finoman kimunkált módon, hagyományosan, de részletgazdagon, érzékeny portrékat rajzolva mesél egy szerelmi háromszög-dráma apropóján az összeomló Osztrák-Magyar Monarchia utolsó éveiről, társadalmáról és értékrendjéről. A film vége felé néhány percre fekete-fehérbe vált a színes-szélesvásznú kép – aki végignézi, megérti, miért -, és katartikus percek szemtanúja lehet – hangsúlyozza dr. Muszatics Péter, a Filmpiknik művészeti igazgatója.
Szeptember 4-én 18 órakor a veszprémi Hangvillában Buvári Tamás közösségi finanszírozásban megvalósult Magdolna című alkotását premier előtt láthatja a közönség. A filmben a Nagy Katica által megformált Bódi Magdi 1933-ban rejtélyes üzenetet kap, amely megváltoztatja sorsát. 12 évvel később, a II. világháború egyik utolsó napján egy orosz katona megöli őt, miközben magát és társait védelmezi. A Magdolna fényképezéséért Tóth Zsolt február 08-án elnyerte a III. Kovács László és Zsigmond Vilmos Operatőr Verseny-díját, melyről idekattintva olvashatunk. A vetítés után a közönség találkozhat az alkotókkal.
Végül péntek este 8-kor Balatonfüreden, a Tagore sétányon óriás kivetítőn nézheti meg a közönség a Balatonfüreden forgatott könnyed és szellemes akció-vígjátékot, A pogány Madonnát, melyben Ötvös Csöpi pofonokat oszt, helikopterről lóg, és a balfácán Kardos doktor helyett még a bűntényt is megoldja, csak hogy időben odaérhessen a balatoni vitorlásversenyre. Bujtor István a Bud Spencer-filmek receptje alapján 1981-ben készítette el a filmet, amely hatalmas közönségsikert aratott. A film előtt ráhangolódásképpen látható lesz egy 1985-ös Balatonfüredet bemutató rövidfilm, A pogány Madonna vetítése előtt pedig Till Attila beszélget Bujtor István özvegyével és fiával.
Szeptember 3-5-e között az I. Veszprém-Balaton Filmpikniken két város öt helyszínén közel negyven magyar filmet nézhet majd meg ingyenesen a közönség – tudatta Tamás Dorka sajtófőnök.