ZETApress

hírportál

Várfoki performansz

Várfoki alkotásaatoth franyo és Masayuki Kai: masafranyoyuki című kiállítása nyílt meg tegnap este a Várfok Galériában. A szeptember 30-án szombatig látható tárlatot Dragomán György író nyitotta meg. A megnyitón egy luddita performansz is megrendezésre került Kuncsner Mónika, Philipp György és Román Péter közreműködésével.

A Várfok Galéria mától aatoth franyo és Masayuki Kai munkáit mutatja be egy közös kiállítás keretében. A magyar és a japán művész alkotásai közti fő kapcsolatot a természet és az emberiség viszonyának kritikai vizsgálata jelenti. Emellett Kai készítette a japán fordítást aatoth: Az utazó alkoholista kéziszótára című 14 nyelvre lefordított és több kiadást megélt hiánypótló irodalmi alkotásához.

aatoth franyo

Az 1954-ben Nyíregyházán született alkotó művészete nem illeszkedik pontosan művészettörténeti tendenciákhoz, habár legújabb képei az absztrakt expresszionisták dinamikus kifejezésmódjára, ready-made tárgyai neodada gesztusokra emlékeztetnek. A művészre az ázsiai kultúra és természet hatott és hat a mai napig, ám a több mint harminc éves alkotói tevékenysége folyamatos megújulásokkal teli. Az újabb műveiből fokozatosan ?kopik ki? az aatoth-féle vörös szín és helyét a természet zöldje és kékje veszi át úgy, ahogy az emberi figurák dominanciáját felváltják a thai dzsungel pálmafái. aatoth 1978-ban Victor Vasarely segítségével jutott el Párizsba, ahol a képzőművészeti főiskolán végezte tanulmányait. Alkotásait a világ számos pontján, Budapesttől kezdve Bangkokig kiállították már, és többek között magyar, francia, mongol és kubai közgyűjtemények vásárolták meg.

Párizs és Budapest mellett aatoth franyónak lassan egy évtizede Thaiföld a másik otthona, ahol a vad dzsungel határán felépített műtermében alkot. Az őserdő emberen túlmutató ereje, a thai-burmai határon elterülő buddhista kolostor szerzeteseinek őszinte spiritualitása és mindezzel szemben a nyugati fogyasztói kultúra, a civilizáció buldózereinek ?munkája? és a kesernyés füsttel égő bozót szagának terjedése együttesen hat aatoth alkotásaira. A tudatos pusztításra irányítja a figyelmünket és eközben rehabilitálni is igyekszik a rombolást, amikor az égő erdőből kimentett rönkre visszafesti az egészséges élő fát, ami eredetileg volt. aatoth expresszíven megfestett thai-képein az őserdő, a pálmafák, a bozót, a vízinövények kalligrafikus jelekké absztrahálódnak. Mintha a természet beszélni próbálna hozzánk, de nyelve számunkra már dekódolhatatlan. aatoth franyo absztrakt tájképei, ready-made tárgyai és a kiállításra készülő nagyszabású, interaktív installációja a természet és a civilizált emberiség kettős kapcsolatát értelmezi sajátosan újjá.

Masayuki Kai

Várfoki meghívásAz 1958-ban Hirosimában született japán származású festőművész 1976-tól aktív Franciaországban. 1981-ben Marseille-ben szerezte meg művészeti diplomáját, majd 1981/82-ben a párizsi École Nationale Supérieure des Beaux-Arts-ra is járt. Jelenleg Párizsban él és alkot. Egyéni kiállításai voltak többek között Tokióban, Osakában, Párizsban és Brüsszelben, alkotásai több európai és távol-keleti köz-és magángyűjteményben megtalálhatóak. Masayuki Kai művészetét a természet elemi erejének alázattal való megközelítése hatja át. Ennek a kozmikus rendnek a részeként értelmezi az emberiséget és benne saját magát. Kai műveiben a világhoz való spirituális hozzáállás tükröződik; a földet és a talajt tartja az emberiség számára a legfontosabb viszonyítási alapnak, így a Föld és más bolygók kapcsolata is foglalkoztatja.

Alkotásai alapanyagaként a természet négy fő alapelemét, a tüzet, a vizet, a levegőt és a földet használja. A japán kultúra sajátos természeti motívumvilága is hatott művészetére. Képeihez különös technikát használ; vásznakat ás el a földbe, megvárja, amíg az anyag szétfoszlik, majd az erodált, maradék anyagdarabokat összevarrva alkotja meg a képeit. Az így kapott textúrát egy földöntúli bolygó felületéhez hasonlítja. Kai az őstermészet egységét az univerzum végtelenségére terjeszti ki, hiszen így válik világossá a földi élettérhez és időhöz való kötöttsége. A Várfok Galéria közös kiállításával párhuzamosan aatoth franyo fotográfiai munkásságába nyerhetnek betekintést a szemben lévő Várfok Project Roomban, aatoth: A tó című tárlatán.

Szóljon hozzá!