ZETApress

hírportál

Derkósok a Műcsarnokban

Derkó-nyitóDerkó 2017 címmel a Derkovits Gyula-ösztöndíjasok kiállítása nyílt meg tegnap este a Műcsarnokban. A március 26-án vasárnapig látható tárlatot Krucsainé Herter Anikó, az EMMI kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg. Köszöntőt mondott: Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója.

A kiállító Derkósok: Békési Ervin, Blazsek András, Bögös Loránd, Donka Péter, Fabricius Anna, Fátyol Viola, Gallov Péter, Gombos Andrea, Gwizdala Dáriusz, Horváth Csaba Árpád, Kaliczka Patrícia, Keresztesi Botond, Kiss Dániel, Kocsi Olga Piroska, Kristóf Gábor, Kútvölgyi-Szabó Áron, Lőrinc Lilla, Molnár Zsolt, Murányi Mózes Márton, Nagy Csilla, Sallay Dániel, Szabó Ottó, Szalay Péter, Szécsényi-Nagy Loránd, Tóth Balázs Máté, Veres Balázs. A Kállai-ösztöndíjat Szőnyeg-Szegvári Eszter, Kutasy Mercédesz, Csanádi-Bognár Szilvia, Paksi Endre Lehel, Sirbik Attila, Véri Dániel és Virág Ágnes nyerte el. A Derkovits- és a Kállai-ösztöndíjasok okleveleit Krucsainé Herter Anikó és Hóvári János, a MANK főigazgatója adta át.

Az 1955-ben alapított Derkovits Gyula-ösztöndíjra (közkeletű nevén Derkóra) a 35. évüket még be nem töltött képzőművészek pályázhatnak minden évben. Az ösztöndíjat ? melynek összege jelenleg havi bruttó százezer forint ? egyidejűleg 26 művész kaphatja meg egy esztendőre. Egy pályázó legfeljebb három alkalommal, azaz maximum három éven át részesülhet ösztöndíjban. A pályázók műveit az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felkért független szakmai zsűri bírálja el. A pályáztatás és pályázatkezelés feladatait a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) végzi.

A derkósok műveiből minden évben rendeznek kiállítást. A mostani tárlat a 2017-ben pályázó és az ösztöndíjat elnyerő művészek pályázati anyagából válogatott. A kiállítás megnyitója egyúttal az ösztöndíjat elnyert művészek (és a műkritikusok számára kiírt Kállai Ernő-ösztöndíj fiatal szakíróinak) köszöntése is. Bár az utóbbi két évtizedben jelentősen bővült a pályázás lehetősége különböző ösztöndíjakra (főként az egyetemi évek alatt külföldi résztanulmányokra, illetve a végzés után a doktori iskolák révén), a derkónak a fiatal művészek körében változatlanul nagy a tekintélye. Idén is 130 fölött volt a pályázók száma.

Az adott év zsűrijének minden évben mérlegelnie kell: ígéreteket díjaz, vagy kiforrott életpálya-szakaszokat; beláthatatlan kalandokat, vagy tudatosan épített alkotói pályákat. Mikor jobb odaítélni a derkót: közvetlenül az egyetemi tanulmányokat követően ? hogy a pályán maradásra biztassák a tehetségeket ? vagy évekkel később, amikor már számot adtak eltökéltségükről, ám esetleg már a maguk megszabott útján haladnak? S aztán egy év elteltével ? a beszámolókat áttekintve ? dönteni kell arról is, kinek szavaz bizalmat a zsűri még egy ösztöndíjas esztendőre: annak, aki addigi munkáinak elmélyült folytatásáról ad számot, vagy aki az ösztöndíj adta lehetőséggel élve járatlan utakat választ, a tévedést is kockáztatva mással próbálkozik, mint pályakezdése, szakmai feltűnése éveiben.

Szóljon hozzá!