Formula?1 kazáncserével
Az épületgépész szakma azt kéri a Kormánytól: ne legyen kazáncsere-támogatás! A víz-, gáz-, fűtés- és klímaszerelő szakemberekből akkora a hiány, hogy a mai, lassan erősödő építési és felújítási piacot sem tudják kiszolgálni. Egy erősebb, nagy darabszámú, közel egy időben történő vásárlással járó kazáncsere-pályázat nyertesei pedig akár hónapokat kellene, hogy várjanak a kazánjuk felszerelésére.
A VGF szaklap szervezésében épületgépész szakmunkásokat képző 35 szakiskola létrehozta az Épületgépészeti Szakoktatási Kerekasztalt, melynek eredményeit ma kora délután sajtótájékoztatón ismertették a Budapesti Műszaki Egyetem udvarán. Ugyanitt került megrendezésre az 1. Épületgépészeti Formula?1, melyben a szakiskolák által épületgépészeti csövekből és egyéb anyagokból készített autók, a szakiskolásokkal volánjuk mögött mérték össze tudásukat. Íme néhány épületgépészeti csőanyagokból készített Formula?1-es autó az induló 11-ből:
Magyarországon ma több millió nyílt égésterű, 17 év átlagéletkorú, nem energia-hatékony, ám CO-mérgezés szempontjából veszélyes kazán üzemel. Ezeket ma már csak kondenzációs kazánra lehet lecserélni, magas bekerülési költséggel, kéménycserével és egyéb járulékos teendőkkel. A VGF szaklap idén júniusban javaslatot tett arra, hogy minden igénylő alanyi jogon kapjon félmillió forint vissza nem térítendő támogatást elavult kazánjának cseréjére. Sajnos, ha e támogatást, pályázatot kiírnák ? márpedig enélkül a magyar lakosság döntő hányada képtelen lesz megvalósítani a kazáncserét ?, akkor sincs elegendő szakember a kazánok gyors és zökkenőmentes cseréjére.
Magyarországon az elmúlt 20, de különösen az utóbbi 10 évben a gázszerelő szakma társadalmi elismertsége folyamatosan csökkent, aminek eredményeképpen ma már csak ? tisztelet a kivételnek, akik leginkább a családi hagyományt követők ? a továbbtanulók leggyengébbjei választják ezt a szakirányt. A kevés, gyenge képességű diákot rossz felszereltségű, kevéssé megbecsült és ezáltal kvalifikált oktatói gárdájú iskolákban képzik. A VGF felmérése szerint 10 beiskolázott diákból 1 marad a pályán, de a bizonyítvány megszerzése után neki is évekbe telik, míg teljes értékű épületgépész kivitelezővé válik.
Ma a víz-, gáz-, fűtésszerelőknek lényegében csak 40 fölötti korosztálya van, és mindig többször annyian mennek nyugdíjba, mint amennyien munkába állnak. Jelen pillanatban bármilyen csekély mértékű építőipari fellendülés azonnali szakemberhiányt okoz, mint ahogy tavaly már okozott, és idén még nagyobb mértékben. Az épületgépész szakemberek száma pedig folyamatosan csökken, tehát még a meglévő igényeket sem tudják kielégíteni.