Világszínvonal a díjátadón
Világszínvonalú innovációkkal jelentkeztek a magyar vállalatok 2016-ban, amelyek sok milliárdos árbevétel növekedést és kiemelkedő társadalmi hasznot eredményeztek ? tudatta Garay Tóth János, a Magyar Innovációs Szövetség kommunikációs igazgatója.
Nagy a találgatás a XXV. Magyar Innovációs Nagydíj átadási ünnepségét megelőzően azzal kapcsolatban, hogy mely cégek kapják az idei díjakat. Nem véletlenül, hiszen világszinten is kiemelkedőnek számító 2016-os innovációs teljesítményekkel pályázott az elmúlt évekhez képest kifejezetten nagyszámú résztvevő vállalat. Ez azt mutatja, hogy aktívabbá és jóval eredményesebbé váltak a vállalatok az innováció terén az elmúlt évben. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül előzetesen bemutatunk néhányat a világszínvonalú innovációs eredmények közül.
Az Innomed Medical Zrt. által létrehozott Digitális tomoszintézis elvén működő alacsony röntgendózisú rétegfelvételi radiológiai képalkotó eszköz világritkaságnak számít, az igen költséges, valamint magas dózissal működő CT készülékekkel szemben. A fejlesztés eredményeként az Innomed Medical 700 millió forintos többleteredményt ért el a tavalyi évben.
A Kompozitor Műanyagipari Fejlesztő Kft. által kifejlesztett és forgalmazott FuranFlex, nagy hő- és korrózióállóságú flexibilis műanyag béléscső rendszer egy világszinten egyedi eljárás, amellyel bármilyen alakú, méretű és hosszúságú cső (kémény, szellőzőcső, stb.) falbontás nélkül kibélelhető toldások és illesztések nélkül. A FuranFlex termékből a cég 2016-ban már 1,3 milliárd forint árbevételt realizált, ennek 90%-a exportárbevétel.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. bevezette a 15 hónapos üzemeltetési ciklust, így a Paksi Atomerőmű évente átlagosan 26 nappal több időt tölt üzemben. Ennek köszönhetően az erőmű 2016-ban 16054 GWh-s termelési rekordot ért el, a 3. blokk a VVER-440 típusú blokkok közül a világon elsőként 100%-os kihasználtsággal üzemelt. Mindeközben az atomerőmű dolgozóit érő radioaktív sugárzás jelentősen csökken. Az innováció éves szintű pénzügyi eredményhatása hárommilliárd forint.
A 77 Elektronika Műszeripari Kft. a Félautomata vizeletüledék analizátor nevet viselő, új, a világpiacon egyedülálló készülék-kategóriának számító termékcsaláddal pályázott. A készülékből 2016-ban Európában, Ázsiában és az USA-ban 2484 darabot értékesítettek, ennek nyomán közel ötmilliárd forint többlet-árbevételt értek el. További részletek a 2016-ban megvalósult számos kimagasló innovációs eredményről a Parlament Felsőházi Termében a március 29-ei díjátadón hallhatók. A díjátadó a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap fő támogatásával valósul meg.