Célba ért a harmincadik

Rekordot jelentő 27 ezer 860 futó indult a 30. SPAR Budapest Maraton Fesztiválon, ezzel minden idők legmagasabb létszámú sporteseménye lett Magyarországon. Az idén először kétnapos versenyen a futók 80 országot képviseltek, Magyarország 910 településéről érkeztek. Fotóink Vigh Alex felvételei.

Összesen 35 ezer 400 rajtszám készült, mely 1770 m2. Ez megfelel 141 vitorlás vászonfelületének a 470-es hajóosztályban, vagy egymás mellé téve 8496 méter hosszú ? másfél szigetkörnyi tartánnak. Az összes érem tömege 2030 kg, ami 3 Formula?1-es versenyautó vagy 36 ezer 890 zsemlye tömegének felel meg. A tervezett vízhasználat 30 m3, amivel 8 lajtos-kocsit lehetne feltölteni. (A múlt keddi sajtótájékoztató tesztlapján a rossz válaszok között 33 ezer 333 zsemlye és 7100 méter hosszú futópálya szerepelt.)

Tegnap és ma az EMMI töltetett ki tesztet a nézőkkel. Mindkét délután öt-öt nyertest sorsoltak ki. Íme a kérdések a helyes válaszokkal:
1. Hány méter a maratoni táv? ? A: 40.291 m, B: 42.195 m, C: 41.000 m.
2. Hányadi SPAR Budapest Maraton az idei? ? A: 30, B: 29, C: 13.
3. Melyik olimpiára pályázunk? ? A: 2020, B: 2028, C: 2024.
4. Mikor rendezünk vizes vb-t? ? A: 2017, B: 2021, C: 2019.
5. Ki vezeti az EMMI-t? ? A: Pintér Sándor, B: Varga Mihály, C: Balog Zoltán.
6. Melyik sportágban nyert olimpiai ezüstöt Szabó Tünde államtitkár? ? A: úszás, B: öttusa, C: birkózás.

Tegnap a vállalkozó kedvűek hat távon indulhattak, 400 métertől az öt kilométerig, a 3×2 km-es váltóban 157 csapat érkezett célba. A nap leghosszabb távú, öt kilométeres versenyében 15:13 perccel első Csere Gáspár (BEAC) magabiztosan, több mint egy perc előnnyel nyert klubtársa, Koch Domonkos előtt. A nőknél a fradista Peszteg Dominika még fölényesebb győzelmet aratott, 18:35 perces eredménnyel. Az idén először kiírt EMMI Suli Futamban 4000 iskolás indult.

Ma 09:30-kor Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Novák Katalin, az EMMI család- és ifjúságügyekért felelős államtitkára, Szabó Tünde, az EMMI sportért felelős államtitkára és Gyulai Márton, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) főtitkára dudaszóval indította a mezőnyt a Városligeti Műjégpálya előtt. Az utolsó induló bő negyedóra múltán haladt át a rajtvonalon. A vállalkozó kedvűek három távon ? 10 km, 30 km, illetve 42,195 km ? indulhattak. A férfiak maraton versenyében Soós Dániel (Bp. Honvéd SE) diadalmaskodott 2:25:18 órás idejével, nagy hajrával megelőzve Jenkei Pétert (Vasas, 2:25:53). Harmadikként Izer Ádám (ELTE ADSK, 2:27:09) ért célba. A nőknél Merényi Tímea Krisztina (Bp. Honvéd SE, 2:45:08) nyert Staicu Simona (Dunakeszi VSE, 2:47:33) és Laluska Zsuzsa Szabina (ELTE ADSK, 2:50:56) előtt. A klasszikus táv egyben országos bajnokság is volt.

Az EMMI 3 rajtoltató vezetője Farkas Anikó kabinetfőnökkel kiegészülve váltóban ? egy-egy fogyatékkal élő sportolóval együtt ? futották végig a távot. Mire célba értek, már a Honvédelmi Minisztérium futói ? hallgatók és tábornokok ? frissítőiket fogyasztották a VIP-zónában. A HM-váltó befutója Simicskó István miniszter, az EMMi korábbi sportállamtitkára volt, aki nem árulta el, hogy korábbi vagy jelenlegi csapata-e a jobb. A katonák között futott Nemcsák Máté, a debreceni katonai szakközépiskola hallgatója, akiért szülei ? a Nemcsák Károly és Darvasi Ilona ? is drukkoltak. Édesapja, a József Attila Színház igazgatója elmondta, hogy ő egyelőre megmarad a focinál. A művészek közül Szervét Tibort, Csőre Gábort és Hegyi Barbarát, a műsorvezetők közül Vadon Janit és a 42 éves Kovács Áront fedeztem fel a befutók között. Újvári Miklós judós a váltó első tagjaként a szeptember 13-ai félmaratonhoz hasonlóan megint két résztávot futott: váltójuk 2. tagja lesérült, így az ő 11 km-ét is neki kellett teljesítenie!