Maratoni népünnepély

Az 1971. évi Budapesti I. Négyesfogathajtó Európa-bajnokság különleges szakmai és szórakoztató esemény – sikertörténet. Fogatelegancia! A kor legsikeresebb lófajtáji a startnál, kocsikölteményekbe fogva. Népünnepély – írta a korabeli Népsport.

Mint ahogy a mostani jubileumi Európa-bajnokság is népünnepély. A maratonversenyen több, mint 15 ezer néző szórakozott és szurkolt a Kincsem Parkban. A maratonhajtás győztese a 31 éves Michael Brauchle:
háromszoros világbajnoki csapat-ezüstérmes
egyéni- (2015) és csapat-Európa-bajnok (2019)
a német bajnokságot kétszer nyerte (2019-ben törött lábbal)

10. Ifjabb Dobrovitz József, Magyarország, 124,51 hibapont

Michael Brauchle: Nagyon elégedett vagyok a lovaimmal. Szívesen mentek a vízbe. A csapatom, a segédhajtóim maximálisan jól teljesítettek. A legnehezebb akadály a hidas volt – erős emelkedő, aztán meredek lejtő – tehát egy igen trükkös akadállyal kellett megküzdenünk.

Ifjabb Dobrovitz József (124,51 hibapont – 10. hely) a legeredményesebb magyar hajtó: A pálya nagyon jó. A közönség fantasztikus, hatalmas doppingot adtak. Sajnos jobb első lovam valamiért ma alacsony üzemmódra kapcsolt és nem lehetett jobban felpörgetni a fogatot. A maximumot kihoztam belőlük. Meglátjuk mindez mennyire lesz ez elég a végső elszámoláshoz.

Lázár Zoltán eredménye (128,24 hibapont – 14. hely) számított még bele a csapatversenybe: Ettől a számtól is többet vártam. Egyszerűen elfáradtak a lovak a végére. Tele voltam kérdésekkel a díjhajtás után, hogy a legjobb lovam most is kibabrál-e velem, és kibabrált, de azért nem annyira, mint pénteken. Egyéniben már tegnap elszálltam, de a csapat dobogós helye még elérhető – mondta Lázár Zoltán, aki kifejtette, hogy rendkívül nehéz volt a visszatérés, mert megszakadt egy folyamat, amit a pandémia csak nehezített azzal, hogy nem voltak versenyek.

A díjhajtásról idekattintva olvashatunk, az összetett verseny állása az első két versenyszám után:

4. Magyarország, 351,1 hibapont

Bram Chardon: A mai nap nagyon kemény volt, úgy éreztem, hogy jó iramot ment a fogatom, de Brauchle mindent kihozott a mai napból. Itt a Kincsem Parkban hajtani fantasztikus. A helyszín csodálatos, a díj- és akadályhajtó pálya is tökéletes. A közönség fantasztikus.

Maratonhajtás

A legmegerőltetőbb, legizgalmasabb, leglátványosabb versenyszám a lovak állóképességét, kitartását, képzettségét és a hajtótechnikát teszi próbára.
A maraton versenyszám 3 szakaszból áll.
A bemelegítő szakaszban kb. 6 kilométeren szabad jármódban, de meghatározott idővel teljesíti a távot a fogat.
Transzfer pihentető szakasz, lépésben.
B szakasz 9 km távon 8 épített akadállyal, melyekben szintkülönbségek és vizes elem is szerepel.
Az akadályok kapuit betűkkel jelölik, ezeket az ABC-sorrendjében kell teljesíteni minél rövidebb idő alatt.
Az akadályokban töltött időt, melyet elektromos időmérő mér, hibapontokkal büntetik.