Szoboravatás vereséggel

Illovszky-szobor AngyalföldönAz MTK gól nélküli I. félidő után 4:1-re legyőzte a Vasas FC-t tegnap este a Fáy utcában. A hazaiak a 60. perctől 10 emberrel játszottak, mert Rados kapust a gólhelyzetben lévő Schön 16-oson kívüli megrúgáságért Berke Balázs játékvezető kiállította. Ezután Bősz kapus becseréléséig 5 percig állt a játék.

A 15-én vasárnapi 8. fordulóban mindkét csapat győztesen jött le a pályáról. Tegnap az MTK a 70. percben Palincsár góljával szerezte meg a vezetést, melyet 7 perccel később Birtalan kiegyenlített. Sokáig úgy tűnt, marad a pontosztozkodás, de a 85. percben Vass Patrik, egy perccel később Katona Máté, majd az 5 perces hosszabbítás végén újra Vass Patrik beállította az 1:4-es végeredményt.

A mérkőzés előtt 1 órával felavatták Illovszky Rudolf szobrát a róla elnevezett stadion IV. kapuja előtt, mivel a XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete úgy döntött, hogy szobrot állít annak a legendának, akit 1996-ban az elsők között választottak Angyalföld díszpolgárává. Az 5/4-es, egész alakos bronz szobor Lelkes Márk szobrászművész alkotása, amely álló helyzetben, bal kezében csípőjéhez szorított labdával ábrázolja Illovszkyt.

Először Vácsi Mihály: Származás című versét mondta el Papp János színművész, majd dr. Tóth József XIII. kerületi polgármester és Hegyi Iván kommunikációs igazgató emlékezett meg Rudi bácsiról. Az ünnepségen a klub korábbi labdarúgói és edzői közül ott volt többek között Puskás Lajos, Komjáti András, Gellei Imre, Raduly József és Juhár Tamás is. Elhangzott, hogy Illovszky Rudolf 1922. február 21-én Budapesten született. 1933-ban az MTK-ban kezdett focizni, majd amikor 1941-ben a zsidó törvények miatt az MTK-t megszüntették, átkerült a Vasasba, ahol az 1955-ös visszavonulásáig játszott: 270 mérkőzésen 87 gólt lőtt, háromszoros válogatott volt.

1957-ben szakedzői oklevelet szerzett és ugyanebben az évben a Vasas felnőttcsapatának edzőjévé nevezték ki. 1963-ig tartott megbízatása, majd utána még ötször, utoljára 1995-ben volt a csapat edzője. Két időszakban volt a magyar válogatott szövetségi kapitánya, előbb 1966/67-ben, majd 1971 és 1974 között. Összesen 29 mérkőzésen irányította a nemzeti tizenegyet. A ’70-80-as években edzősködött Görögországban és Ausztriában is.

A Vasas edzőjeként csapatával négyszer ? 1961-ben, 1962-ben, 1965-ben és 1977-ben ? nyert magyar bajnokságot és 1986-ban Magyar Nép-köztársasági Kupát. Az azóta megszűnt Közép-európai Kupát a Vasas 1962-ben és 1965-ben Illovszky irányításával nyerte meg. Élvonalbeli edzőként 445 NB I-es mérkőzésen ült a kispadon.

Edzői stílusára a feltétlen odaadás, a labdarúgás és a csapat iránti szeretet, a szakmai és taktikai precizitás volt a jellemző. Nyugdíjazása után a Vasas SC Labdarúgó Szakosztályában több felkérésnek tett eleget, kezdetben, mint edző, majd az utánpótlás szakág vezetője, később elnöki tanácsadóként és szakosztályvezetőként dolgozott. Illovszky Rudolf 67 éven át szolgálta szeretett klubját és a magyar labdarúgás ügyét. 2008. szeptember 23-án Budapesten hunyt el.

Rudi bácsi szobrát lánya: Rita, valamint Tóth József polgármester és Markovits László, a Vasas SC elnöke leplezte le. Utána Illovszky Rita és leánya, majd Hiszékeny Dezső országgyűlési képviselő és Tóth József, továbbá a Vasas SC, a Vasas FC, a Vasas Kubala Akadémia és a Vasas Szurkolói Klub koszorúzott. A félórás ünnepség zárásaként a tisztelők elhelyezték virágszálaikat a szobornál.

Az NB II 9. fordulójának további eredményei: Dorog?Siófok 0:2 (0:1), Békéscsaba?Haladás 2:2 (1:1), Soroksár?Gyirmót 0:4 (0:2), Kazincbarcika?Vác 2:1 (0:0), Budaörs?Szeged 0:3 (0:1), Tiszakécske?Budafok 2:3 (2:1), Csákvár?Szolnoki MÁV 0:1 (0:0), ETO FC Győr?Nyíregyháza 3:1 (2:1), Ajka szabad volt. 1. WKW ETO FC Győr 20 pont/9 mérkőzés, 2. BFC Siófok 19/8, 3. Budafoki MTE 18/9, 4. MTK 18/9, 5. Csákvár 15/8, 6. Gyirmót 14/9, 7. Kazincbarcika 13/9, 8. Vasas 11/9. Mivel e hét végén Magyar Kupaforduló lesz, a 10. fordulót 29-én vasárnap rendezik.