Súlyzók helyett zongora
Medgyesi Zsolt zongoraművész nem látogat többé edzőtermeket, mert veszélybe került kezei épsége! ? tudatta Benkovich Adrienn, PResston PR. Januári fellépéseiről idekattintva olvashatunk.
Attól eltekintve, hogy 25 éves kora dacára máris több hazai és nemzetközi elismerést a magáénak mondhat kiemelkedően tehetséges zongoraművészként, Medgyesi Zsolt olyan, mint bárki más a korosztályából. Szabadidejében szívesen kirándul, fut, néha sziklát mászik, vagy különleges hobbiként egy Boeing 737-es repülőgép szimulátorát építi. Közben vigyáz magára testileg-lelkileg, bár előfordult már vele, hogy egészségmegőrzése hajszál-híján rosszul sült el!
A fiatal művésznek a tavasz minden évben rengeteg inspirációt ad ahhoz, hogy még lelkesebben találkozhasson nap mint nap a zenével. Ilyenkor sem gyakorol kevesebbet, sőt, a hosszabbodó nappalok csak még pozitívabb lelkiállapotba hozzák. Jelenleg gőzerővel készül diplomakoncertjére, nemzetközi fellépések is várják, ezekhez pedig igyekszik hozzájárulni a testi és a mentális egészségének fokozott megőrzésével is. ? Én a helyes táplálkozásra mindig is odafigyeltem. Nagyon szeretek főzni, családi körben, ünnepek idején ez szokott lenni az én hozzájárulásom a tennivalókhoz. Eddig mindig elfogyott, amit főztem! Legtöbbször olyan ételeket készítek, illetve eszem, amik segítenek abban, hogy a különféle betegségeket minimalizáljam ? magyarázta a fiatal pianista.
A 8 éves kora óta zongorázó Zsolt olyan időtöltésekbe nem megy bele, amik közvetlenül veszélyeztetnék az ujjai, a keze épségét. Igaz, nagyon szeret barkácsolni, és évekig tollasozott is, ám az már kiderült, jobb, ha az edzőtermeket nem látogatja! ? Amikor a barátaimmal lementem az edzőterembe, és mind elkezdtünk súlyokat emelgetni, én rögtön éreztem, hogy túlzottan befeszülnek az izmaim! Ez nagyon káros a zongorázásra nézve, hisz ott az összes izomnak lazának kell lennie, így azonnal felhagytam a dologgal. Szerencsére, még sosem fájtak az ujjaim, a kezem, sok gyakorlás után sem, gondolom, az egészséges étkezéssel a szervezetem kap annyi tápanyagot, vitamint, hogy ne legyen ezzel gond ? mesélte Zsolt.
A könnyed és virtuóz előadásmódjáról ismert zongorista már számtalan nívós koncertet adott, országos- és nemzetközi díjak tulajdonosa. Magyar Zeneművészet kategóriában Junior Príma-díjjal jutalmazták, a bécsi Nemzetközi Bartók Béla Zongoraversenyen pedig első helyezést ért el. Legutóbb a Művészetek Palotájában kápráztatta el a közönséget, és számos fellépés várja idén, nemzetközi szinten is. Zsolt a fellépésein kotta nélkül játszik, memóriáját külön nem edzi, inkább a pontos koncentrációra helyezi a hangsúlyt. Zsoltot igazolja az, hogy már tanulmányok is kimutatták: a zongorázásnak, illetve a hangszeren való játszásnak több jótékony hatása van, például fokozza a koncentrációt, serkenti az agyműködést, egy zenedarab megtanulása segít fejleszteni motivációs és türelmi készséget, valamint az érzelmi intelligenciát, ezek pedig az élet egyéb területein is hasznunkra válhatnak.
? Fontos, hogy amikor gyakorolok, körülöttem nyugalom és csend legyen, ne zavarja semmi az összpontosítást. Ennek érdekében rendszeresen szoktam ? leginkább esténként ? meditálni. Számomra a napi 7-8 óra alvás is elengedhetetlen, főleg koncertek előtt. Erre mostanában fokozottan szükségem is lesz, mivel április 14-én Münchenben a Bach Kórust kísérem, május végén pedig két itthoni kollégámmal Japánban lépünk fel, kamarakoncerten. A kettő között pedig, május 15-én lesz a diplomakoncertem, amire különösen izgatottan készülök. Mindenkinek fél órás koncertet kell adnia, ez egyfajta összegzése lesz az elmúlt éveknek, amit az évfolyamtársaimmal a Zeneakadémián töltöttünk. Én hónapokkal ezelőtt tudtam, mit fogok majd játszani ezen a nem mindennapi koncerten! ? árulta el a művész, akinek diplomakoncertjét bárki ingyenesen megtekintheti a Zeneakadémia Vörösmarty utcai épületében.