Újabb kertek és műhelyek
Az épület millenniumi megnyitásának 120. évfordulóját ünneplő Műcsarnok Az első aranykor címmel november 21-én hétfőn megnyílt reprezentatív történeti tárlathoz kapcsolódó kiállítás-sorozattal kíván tisztelegni azon jeles mai alkotók előtt, akik szintén kerek évfordulót ünnepelnek ? hallottuk a tegnap délutáni sajtóbejáráson.
Ezért felkérte a magyar festészet és szobrászat tiszteletreméltó életművel bíró szereplőit, hogy a 120 év művészet hívószó jegyében, Az első aranykor kiállítással egy időben Kertek és műhelyek sorozatcím alatt mutassák be újabb munkáikat a Műcsarnok oldalhajóiban 2016. november 4-e péntek és 2017. január 8-a vasárnap között.
Az első aranykor kiállítás célja, hogy a magyar és közép-európai képzőművészet virágzó időszakára, a Bécsből induló modernizmus mellett egy más, sajátos karaktert képviselő vonulatra felhívja a közönség és a szakma figyelmét. A tárlat anyaga egyben kívánja láttatni a Monarchia feltörekvő nemzeteinek közösségiként formálódó, majd individuálissá váló, sajátos nemzeti jegyekkel bíró festészetét, amely a domináns Bécs mellett, annak teljességet kínáló ellenpólusaként hasonlóan maradandó, nagy hatású és még további kutatásra érdemes életműveket rejt. A sorozat címe, a Kertek és műhelyek ? Hanák Péter történész metaforáját kölcsönözve ? erre a sokszínűségre, a modernizmus közép-európai alternatíváira utal. A párhuzamos kiállítások gondolata folytatja a Műcsarnok 120 év művészetében gyökerező, és ma is vállalt gyakorlatát: a mindenkori kortárs képzőművészet széles spektrumának bemutatását.
A felkért művészek közül többen tanítványaikkal vagy az általuk alapított, szervezett művész-csoporttal közösen állítanak ki. Ez év novemberében Bencsik István és tanítványai, a 20 éves Élesdi Művésztelep és a 70 éves Valkó László munkái kerültek a közönség elé, december 6-án nyílt a 80+20 ? Kovács Albert és a Magyar Festők Társasága, a 70. születésnapját ünneplő Szemadám György és a 80 esztendős Zoltán Mária Flóra kiállítása. Bencsik István esetében sajnos már posztumusz tárlatról kell beszélnünk; a művész ugyan még elfogadta a 85. születésnapja alkalmából hozzá intézett felkérést, és összeállította a kiállítás anyagát, valamint a meghívott tanítványok névsorát, de idén augusztusban elhunyt.
A 16 órai sajtóbejárást követően még a 18 órai megnyitó előtt 17 órakor került sor a Kertek és műhelyek sorozathoz kapcsolódó, valamint a Természetművészet-Változatok és Az első aranykor katalógusok bemutatójára. A Kertek és műhelyek hat kiállításának mindegyikéhez Czakó Zsolt tervezett katalógust, melyekben az egyes kiállítások kurátorai méltatják e fontos, a jelen művészete szempontjából meghatározó életműveket és törekvéseket. Gyűjtőjegy ? új jegykonstrukció jött létre a 120 éves Műcsarnokban. Érvényes kiállításra, színházi eseményre, zenei és filmes programra, tárlatvezetésre, művészetpedagógiai foglalkozásra. A három vagy hat alkalomra szóló gyűjtőjegy szabadon felhasználható, akár családjával, barátaival együtt is. Három alkalomra 3600 forint, hat alkalomra 6000 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak féláron.
Szemadám finisszázs. Zoográfiai útmutató Szemadám György kiállításához 2017. január 8-án vasárnap 18 órakor a Műcsarnok (Budapest XIV. Dózsa György út 37.) Előadótermében, mely napi kiállítási belépővel, vagy az eseményre 800 forintért váltott jeggyel látogatható. Közreműködik: Berecz András mesemondó, Rátóti Zoltán színművész, Sipos Mihály zenész és Szemadám György festőművész, író.