Babits párban magányban
Csak másvalaki jelenlétében tudunk magányosnak lenni? Előfordulhat, házasságra azért választ az egyik fél olyan személyiséget, hogy mellette lehessen egyedül? Mekkora fokú intelligencia kell ahhoz, hogy elviselje a másik magányra vágyódását?
Többek között ezek körül a kérdések körül forog Sárközi Mátyás: Párban magányban című, naplókból, magánfeljegyzésekből, memoártöredékekből és versekből összeállított, épp ezért különösen személyes hangvételű története. A 158 oldalas könyv Babits Mihály és Tanner Ilona (Török Szofi) házaséletének útját mutatja be. Az Alexandra Kiadócsoporthoz tartozó Noran Könyvesház gondozásában megjelent kötet bemutatója tegnap este volt a Nyugati téri Alexandra Könyvesház Pódiumán. A 75 éves szerzővel Kelevéz Ágnes irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa beszélgetett.
Többféle dokumentumból, naplókból, magánfeljegyzésekből, memoártöredékekből és versekből formálta meg, rakta össze Sárközi Mátyás ennek a párnak, Babits Mihálynak és Tanner Ilonának közös történetét. Ami bár személyes, egyedi, de ha végigolvassuk, látjuk, hogy általános érvényű is. A szerepek felállítása, elfogadása és eljátszása kötelező kompromisszumokkal minden páros játék alapszabálya ? derült ki a beszélgetésből.
A kötet borítóján látható fotót Tanner Ilona és Babits Mihály házasságkötése alkalmával Székely Aladár készítette. A borítót a fotó felhasználásával Spolarich Miklós készítette. A fotót a Petőfi Irodalmi Múzeum bocsátotta rendelkezésre. ? Ki állapítja meg az események igaz összefüggéseit? A regényíró nagyzol, pontokat köt össze, melyek a valóságban külön állanak; s elhanyagolja a pontokat, melyek rajzába nem illenek ? írta Babits Mihály: Halálfiai című művében.