Könyvtári dedikálás
Tisztelt Olvasó! Izgalmas és mozgalmas kor tárul Ön elé, amikor Szarvas István író, újságíró: Kérdeztem – válaszoltak VI. kötetét olvassa – írja Jónás Gabriella színművész egyetemi tanár a 120 oldalas könyv Előszavában. Az előzmények idekattintva olvashatók.
A délelőtti ferencvárosi könyvbemutatón a szerző dedikált, Egressy Rita fényképezett. A 39 riport zöme az ezredfordulót közvetlenül megelőző, valamint az azt követő években született és jelent meg a Hetedhéthatár Magazinban.
Az egységesülő Európa és a gazdasági, pénzügyi, nyelvi globalizáció kiteljesedésének korát éltük akkor. A multinacionális és transznacionális vállalkozások dinamikus fejlődésének és gazdasági versenyének, a távközlési eszközök, a virtuális kommunikáció robbanásszerű fejlődésének voltunk szemtanúi – folytatódik az Előző.
Ma már történelmi távlatból tekinthetünk vissza ezekre az eseményekre. Magunk mögött tudjuk a rendszerváltás éveit, a délszláv háborút, hazánk NATO tagállammá válik, folynak a tárgyalások Magyarország Európai Uniós csatlakozásáról, amely 2004-ben meg is történik. Néhány interjú azonban húsz évet átugorva, szinte napjainkban jött létre.
Ismét tiszteletet keltő és lenyűgöző Szarvas István hazai és külföldi riportalanyainak a névsora. Nevek helyett inkább néhány tisztséget sorolok fel: polgármesterek, nagykövetek, miniszterek, államfők, miniszterelnökök válaszoltak a kötet szerzőjének kérdéseire. Megismétlem, izgalmas, mozgalmas évek tanúi lehetünk. Szarvas István kérdéseiben kimondva vagy kimondatlanul ott feszül a vágy, hogy megtudja, hogyan ítélik meg Magyarországot a nemzetközi politikai színtéren. Érzékenyen kutatja hazánk gazdasági, kulturális fejlődésének a lehetőségeit. Mint a számítógép billentyűzetén, úgy tartja ujjait az ország képzeletbeli ütőerén. Ez az elkötelezettsége a Mandeep Rai professzor asszonnyal 2021 áprilisában készített interjújából is sugárzik. Mai világunk már elképzelhetetlen az internet használata nélkül. Szerzőnk Biszak Bogátával az Arcanum Digitális Tudománytár létrejöttéről és folyamatos fejlesztéséről beszélgetett.
– Podgorica számára Magyarország a gazdasági és politikai stabilitás modellje – mondta Milo Djukanovics montenegrói államelnök 1999-ben. Molay Abbés Kadir marokkói nagykövet 2006-ban többek között erre hívta fel a figyelmet: A marokkói statisztikák szerint a magyar export Marokkó felé 2005-ben 63 millió USD volt, megelőzve Szlovákiát, Norvégiát, a Cseh Köztársaságot, Dániát, Görögországot.
Az Observer Kft ügyvezető igazgatója Dóka Péter, az írott és az on-line sajtó harcára reflektált: Nem harcnak látom ezt, hanem egy fejlődési folyamatnak, amikor nem kell feltétlenül siratni a múltat.
Mint Szarvas István eddigi riportköteteiből, ebből sem hiányzik néhány kiemelkedő művész megszólaltatása. Törőcsik Mari, Sára Sándor – sajnos, már nincsenek közöttünk -, vagy Guillaume Nicloux és Lucie Borletean francia filmrendezők válaszai egyaránt felkeltik érdeklődésünket. Bekerült a kötetbe egy tíz éven át tervezett és óhajtott interjú is, amelyre 2021 októberében került sor. Lévai Anikó asszony az interjú-mint műfaj lényegéről, arról az őszinte megnyilvánulásról beszél, amelynek két fél, a kérdező és a válaszadó között kell létrejönnie, hogy az olvasó hallgató számára is figyelemfelkeltő legyen a beszélgetés. Ismét tartalmas, érdekfeszítő könyvet, kordokumentumot tart kezében a tisztelt Olvasó. Kellemes időtöltést kívánok! – fejeződik be Jónás Gabriella Előszava.