Újra nyert a Fidesz-KDNP
A tegnapi önkormányzati választásokon átütő jobboldali siker született. Úgy a 19 Megyei, mint a Fővárosi Közgyűlésben a Fidesz-KDNP került többségbe és Csongrád megye kivételével a 2. helyett a Jobbik szerezte meg. A 23 megyei jogú városból csak háromban nem nyert a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltje. Győzelmüket éjszaka a Duna-parti Bálnában ünnepelték.
S melyik ez a három város? ? Békéscsaba, ahol a független Szarvas Ferenc a Jobbik támogatásával, valamint Salgótarján, ahol Dóra Ottó és Szeged, ahol Botka László baloldali támogatással lett befutó, s Csongrád megyében a baloldal lett a második a Közgyűlésben. Az újraválasztott dél-alföldi polgármesternek 30 napon belül le kell mondania parlamenti mandátumáról. Mivel Farkas Flórián (Fidesz-KDNP) országos roma önkormányzati vezető lett, neki is mielőbb vissza kell adnia parlamenti mandátumát.
Megyei jogú városaink régiónként
Központi: Érd (Pest), Észak-Magyarország: Salgótarján (N), Eger (Heves), Miskolc (B-A-Z), Észak-alföld: Szolnok (Jász-Nk-Sz), Debrecen (H-B), Nyíregyháza (Sz-Sz-B), Dél-alföld: Békéscsaba (B), Kecskemét (Bács-Kk), Szeged és Hódmezővásárhely (Cs), Dél-Dunántúl: Kaposvár (Somogy), Pécs (Baranya), Szekszárd (Tolna), Nyugat-Dunántúl: Zalaegerszeg és Nagykanizsa (Zala), Szombathely (Vas), Győr és Sopron (Gy-S-M), Közép-Dunántúl: Veszprém (V), Tatabánya (Komárom-Esztergom), Székesfehérvár és Dunaújváros (Fejér).
A fővárosi közgyűlésben a jobboldali Tarlós István megőrizte főpolgármesteri helyét. A 23 budapesti polgármesteri helyből 17-et a jobboldal szerzett meg: mind a hat budai és 11 pesti kerületben nyert a Fidesz-KDNP jelöltje. Három észak-pesti ? XIII. XIV. XV. ? valamint két dél-pesti ? XIX. XX. ? kerületben a baloldal, a XXIII. kerületben a civilek jelöltje nyert. A további kilenc listás helyre újabb két főt adnak a fideszesek, így összesen húszan lesznek a Közgyűlésben. A Jobbik, az LMP és a civilek egy-egy fővel, míg a baloldaliak tízzel lesznek benn a fővárost vezető 33-ban.
Ferencvárosban, szűkebb pátriámban Dr. Bácskai János megőrizte polgármesteri ? bár a baloldali támogatással induló Gegesy Ferenc 1990 és 2010 közötti polgármester alig néhány tizedszázalékkal maradt le mögötte ?, valamint egyéni képviselői helyét, így a Fidesz-KDNP tíz helyet szerzett a 12 egyéni körzetben. A további két helyet baloldali jelölt nyerte, s az öt listás helyből is kaptak hozzá kettőt. A Jobbik, az LMP és a Fidesz-KDNP kapott egy-egy helyet a kompenzációs listáról, így az erős kormánytöbbség ? 11 fő a 17 fős testületben ? a következő öt évben is biztosítva lesz.
Az új Ferencvárosi Képviselő-testület alakuló ülésére ma délután került sor a Bakáts téri Polgármesteri Hivatal II. emeleti Tanácstermében, ahol esküt tettek a testület tagjai. Dr. Bácskai János polgármester és a 12 egyéni választókörzetben megválasztott önkormányzati képviselő már október 19-én vasárnap átvette megbízólevelét a Bakáts téri Házasságkötő teremben. A 12 egyéni választókerületekben megválasztott képviselő: 1. Gyurákovics Andrea – Fidesz-KDNP, 2. Zombory Miklós – Fidesz-KDNP, 3. Kulpinszky Eleonóra – Fidesz-KDNP, 4. Dr. Bácskai János – Fidesz-KDNP, 5. Mezey István Tivadar – Fidesz-KDNP, 6. Kállay Gáborné – Fidesz-KDNP, 7. Mészáros László – Fidesz-KDNP, 8. Illyés Miklós – Fidesz-KDNP, 9. Sajó Ákos Zoltán – Fidesz-KDNP, 10. Hidasi Gyula – MSZP-Együtt-PM-DK, 11. Intzoglu István – MSZP-Együtt-PM-DK, 12. Görgényi Máté – Fidesz-KDNP.
A listán bejutott képviselők mandátuma október 22-én szerdán vált jogerőssé, ők csak ezután vehették át megbízólevelüket. A listáról bekerült öt képviselő: 13. Baranyi Krisztina – MSZP-Együtt-PM-DK, 14. Fröhlich Péter – Fidesz-KDNP, 15. Jancsó Andrea Katalin – LMP, 16. Pál Tibor Gyula – MSZP-Együtt-PM-DK, 17. Szilágyi Zsolt Zoltán – Jobbik. Az alakuló ülésen került sor az alpolgármesterek megválasztására is. Általános alpolgármesteri feladatokra Kállay Gábornét, társadalmi megbízatású alpolgármesternek pedig az ötödik képviselői ciklusát töltő Zombory Miklóst választották.